}

Jump to content

Jak zvolit vhodnou čističku odpadních vod (ČOV)

Pro čističku odpadních vod (ČOV) se rozhodujeme nejčastěji ze dvou důvodů: buď nemáme možnost odvést odpad z naší domácnosti do veřejné sítě, anebo o to ani nemáme zájem. Čistička odpadních vod (ČOV) STMH je nejen ekologickým řešením, ale navíc se nám po několika letech provozu zaplatí.

Rozhodovat se budeme buď podle zkušeností známých, nebo můžeme nahlédnout do internetových stránek firem z našeho regionu. Vždy se vyplatí navštívit sídlo firmy a nechat si předvést fungování a systém uvažované čističky odpadních vod (ČOV) v praxi. Solidní firma na veškeré naše otázky bez potíží odpoví.

Máme-li vybraný typ čističky odpadních vod (ČOV) a firmu, která nám ji prodá a nainstaluje, měli bychom od ní obdržet projektovou dokumentaci pro stavební úřad, abychom bez obtíží získali nutné stavební povolení.

Na stavbu čističky odpadních vod (ČOV) potřebujeme stavební povolení a také povolení vodohospodářské správy. Volíme tedy firmu, která nejen zajišťuje dodávku a montáž, ale i připraví projektovou dokumentaci a projednání na úřadech.

Ke stažení

Rozdíly v údržbě 1stupňové a 3stupňové čistírny odpadních vod.pdf (473kb)

Pět hledisek pro výběr čističky odpadních vod (ČOV)

Čističky odpadních vod (ČOV) prodávané na našem trhu musejí splňovat náročné atesty (musejí mít certifikát CE), takže by nemělo hrozit riziko, že bychom narazili na výrobek, který by nefungoval. Jde hlavně o to, aby se konkrétní typ čističky odpadních vod (ČOV) hodil pro naši potřebu a aby její pozdější obsluha nebyla náročná. Jaká hlediska máme při výběru čističky odpadních vod (ČOV) zvážit?

1. Počet členů domácnosti je základním ukazatelem výběru správného typu čističky odpadních vod (ČOV). Nejmenší čističky odpadních vod (ČOV) určené pro rodinné domky mají kapacitu pro čtyřčlennou rodinu s tím, že se počítá ještě s jednou až dvěma osobami navíc, aby byla určitá rezerva pro občasné návštěvy nebo nárazově vyšší produkci odpadu v rodině.

 

2. Ne všechny čističky odpadních vod (ČOV) se hodí pro použití u objektů s nepravidelným a nárazovým provozem (dovolená, návštěva, horský objekt apod.). Naši nepřítomnost nebo přetížení jsou schopné bez újmy na funkčnosti přečkat např. ty čističky odpadních vod (ČOV), které jsou vybavené tzv. akumulační usazovací nádrží. V době naší nepřítomnosti se trocha směsi z čisticí nádrže přečerpává zpět do akumulační, a pak se zase vrací, čímž se udržuje čistička odpadních vod (ČOV) v chodu a bakterie při životě. Běžné, průtokově fungující čističky odpadních vod (ČOV) mají zajištěný koloběh živin, se u objektů s nárazovým zatížením nebo rekreačním objektům nehodí.

 

3. Umístění otvoru pro vtok odpadní vody. Některé modely mají tento otvor umístěný tak, že ve výsledku bude třeba jen 10 cm pod povrchem země. V této hloubce ale odpad z domu ve většině případů nevede, protože by v mrazech zamrzal. Obvykle bývá veden až v hloubce okolo půl metru. Firmy pak tento rozdíl řeší nástavci. Rozumní výrobci ale mají už v těle svých čističek odpadních vod  (ČOV) otvor buď umístěný v adekvátní hloubce (čili 0,5 m), anebo mají přípravu pro jeho osazení provedenou tak, že se řeší až na místě, podle konkrétní situace, aby nebylo nutné žádný nástavec dokupovat (cena nástavce je zhruba 6500 Kč).

 

4. Při porovnávání cen si všimněme, zda je v dodávce zahrnuto mj. i víko a nástavec čističky. Prodejci je někdy do ceny samotné čističky odpadních vod (ČOV) nezahrnují. Jeho dokoupení zvedne cenu čističky odpadních vod (ČOV) zhruba o 3500 Kč.

 

5. Pozornost věnujeme i vlastnímu systému čištění – složitosti technologie uvnitř čističky odpadních vod (ČOV). Samotný princip čištění přivedené odpadní vody je u všech čističek odpadních vod (ČOV) prakticky stejný. Konstrukce čističek odpadních vod (ČOV) se přesto liší. V základním provedení čistička odpadních vod (ČOV) tvoří jen jedna větší nádrž rozdělená do několika komor, do níž z jedné strany přitékají odpadní vody a z druhé strany odtéká již přečištěná voda. Většina čističek odpadních vod (ČOV) má místo, kde se ukládá kal, a každá má někde zabudované dmychadlo vhánějící do nádrže vzduch.

Zajištění stability čištění - nejdůležitější faktor !!!

Čističky odpadních vod (ČOV) mohou být doplněny ještě např. akumulační nádrží, která je vlastní čisticí nádrži představena a slouží k zachycení odpadní vody před vstupem do čističky odpadních vod (ČOV), aby si ji systém mohl nasávat v rovnoměrném množství.

Automatizace provozu čističky odpadních vod (ČOV)

Standardně je čističku odpadních vod (ČOV) potřeba pravidelně kontrolovat, především kvůli množství nashromážděného kalu. K čističkám odpadních vod (ČOV) lze dokoupit řídicí jednotku, která vše potřebné ohlídá sama. Někteří výrobci dokonce nabízejí možnost připojení této jednotky k GSM jednotce, která informace o eventuální poruše zašle majiteli na mobil ve formě SMS zprávy.

Ceny podle složitosti systému

Ceny čističek odpadních vod (ČOV) hodně závisejí na tom, jak složitý mechanismus obsahují a z kolika částí se skládají. Při porovnávání cen věnujeme určitě pozornost tomu, co všechno je v ní zahrnuto. Měla by to být i doprava a instalace čističky odpadních vod. Pro přesnější odhad celkových nákladů ale připočítáme ještě další nezbytné položky, které již cena čističky odpadních vod (ČOV) zpravidla nezahrnuje: výkopové práce, přivedení odpadu z domu a elektřiny (na pohon dmychadla).

Pokud uvažujeme o čističce odpadních vod (ČOV) pro rodinný domek, průtokově fungující model lze pořídit již od necelých 40 tisíc korun. Zařízení s akumulační nádrží se prodávají od 50 tisíc korun.

Jak biologické čističky odpadních vod (ČOV) fungují

Většina domácích biologických čističek odpadních vod (ČOV) funguje na stejném principu: srdcem je nádrž rozdělená do několika komor, do níž přitéká odpadní voda z naší domácnosti.

V této hlavní nádrži žijí bakterie, které se našimi produkty živí a rozkládají je na látky pro přírodu neškodné. Tyto bakterie potřebují k životu kyslík, proto nezbytnou součástí všech čističek odpadních vod (ČOV) je tzv. dmychadlo, které směs v čisticí nádrži trvale provzdušňuje.

Produkty bakterií se ukládají ve formě kalu, v tzv. kalojemu (pokud jej čistička odpadních vod (ČOV) má). Kal se musí pravidelně odsávat a buď nechat vyvážet, nebo ho lze použít jako hnojivo na zahradě.

Z čističky odpadních vod (ČOV) vytéká již přečištěná voda, která by měla být bez zápachu, znečištění a k nerozeznání od užitkové vody. Tuto vodu pak můžeme použít třeba k zavlažování zahrady, anebo ji lze svést do blízkého toku, eventuálně nechat někde volně vsakovat do půdy, či naopak rozstřikovat po povrchu. Způsob, jak naložit s přečištěnou vodou, je uveden ve stavebním nebo vodoprávním povolení.

Protože podstatou fungování každé bioaktivní čističky odpadních vod (ČOV jsou živé mikroorganismy (bakterie), musíme při nakládání s vodou v domácnosti mít tento aspekt na zřeteli. Standardní množství běžných chemikálií by jim nemělo příliš škodit. Ovšem přípravky na bázi chlóru tyto organismy zahubí.

Pravidelná obsluha

Na počátku (pakliže si nenecháme směs v čističce tzv. naočkovat z jiné již fungující čističky odpadních vod) musíme práci nového zařízení pravidelně sledovat, abychom mohli podle rad techniků seřizovat jeho chod. Teprve po měsíci až dvou bývá čistička odpadních vod (ČOV) plně funkční. Jestliže je vše v pořádku, vystačíme si s pravidelným odsáváním kalů (možno automatizovat) a obměnou některých částí tak, aby zbytečně nedocházelo k jejich poruchám.

Projektová dokumentace, podklady k čistírnám odpadních vod STMH

Čistírna odpadních vod podléhá schválení vodoprávním úřadem. Ke schválení je nutné doložit potřebné doklady a projektovou dokumentaci. Příprava podkladů nebyla jednodušší. Níže Vám nabízíme vše potřebné ke stažení:

Zkušenosti s čističkou odpadních vod (ČOV) STMH:

Dobry den,
Po dvoch rokoch fungovania mozem konstatovat absolutnu spokojnost s jej fungovanim, na udrzbu je skutocne nenarocna a okrem vycistenia filtra dmychadla a obcasneho restartu ( pokial sme neboli na dome viac ako mesiac), som nemal s prevadzkou ziadne starosti. Ocenujem absolutne bezzapachovu technologiu a skutocne minimalnu spotrebu elektrickej energie. Kedze pred kupou STMH som mal skusenosti s COV ponukanymi na ceskom a slovenskom trhu, mozem teraz po dvoch rokoch povedat,ze vas produkt je skutocne bezkonkurencny vzhladom na efektivitu nakladov prevadzky , rovnako stupen vycistenia odpadovej vody, rozhodne ak budem dopytovany nejakym zaujemcom o COV, doporucim STMH od vasej spolocnosti.
Zelam vela dalsich spokojnych zakaznikov!

Roman Jošt, Bratislava

Naše členství ve významných asociacích:

Díky členství v asociacích čistírenských expertů, Vám nabízíme vždy kvalitní, zcela profesionální a zejména korektní řešení v souladu s platnou, příp. připravovanou legislativou České republiky.

Asociace pro vodu ČR - CzWA - CzWA sdružuje odborníky, společnosti a instituce s hlavním cílem dosažení efektivního a udržitelného rozvoje v celé oblasti vodního hospodářství a ochrany vodního prostředí.

Malé domovní čistírny a odlučovače - OS-ČAO-CZWA - Skupina se podílí na tvorbě norem a předpisů, jejich vzájemné harmonizaci a harmonizaci s připravovanými předpisy EU a také na vzdělávání odborníků v jejich duchu. Hlavní cíl skupiny je pomáhat s přípravou legislativy a s šířením informací v této části vodního hospodářství.

Městské čistírny odpadních vod - OS MČOV - Skupina sdružuje odborníky různých profesí z oblasti čištění městských odpadních vod. Mezi členy skupiny jsou tak zastoupeni kromě provozovatelů čistíren i projektanti, dodavatelé jednotlivých zařízení i komplexních čistíren a zároveň i výzkumní pracovníci z vysokých škol.

Aktuality

 • Květen 2018 - Moderní technologie čištění odpadních vod STMH nově s možností si prohlédnout v novém skladě společnosti v Čechách - Kolín. Více na Kontaktní údaje Kolín

Hlavní výhody čističky odpadních vod (ČOV) STMH

 • vysoká stabilita čištění
 • vysoká účinnost čištění
 • zcela bezúdržbový provoz
 • nízké provozní náklady cca. 800,-Kč/rok
 • bez zápachu, hluku
 • záruka 25 let
 • životnost 100-150let (nerez, PE)

Použití čističky odpadních vod (ČOV) STMH

 • rodinné domy
 • bytové domy
 • řadové domy
 • chaty, chalupy s nárazovým provozem
 • drobné provozovny, živnosti
 • ubytovny, rodinné hotely, penzióny
 • malé autokempy, tábořiště
 • zahradní restaurace
 • horská střediska s nárazovým provozem

Kde již čističky odpadních vod (ČOV) STMH fungují

 • Česká republika - přes 400 realizací
 • Německo - přes 600 realizací
 • Irsko, Francie - přes 300 realizací
 • Polsko - přes 200 realizací
 • Amerika - přes 250 realizací
 • Brazílie, Mexiko - přes 250 realizací
 • Rusko, Taiwan, Čína - přes 100 realizací
Napište nám
TOPlist