Jak zvolit vhodnou čistírnu odpadních vod

Pro čistírnu odpadních vod se rozhodujeme nejčastěji ze dvou důvodů: buď nemáme možnost odvést odpad z naší domácnosti do veřejné kanalizační sítě, anebo o to ani nemáme zájem. Moderní čistírna odpadních vod STMH je nejen ekologickým řešením, ale navíc se nám po několika letech provozu zaplatí.

Rozhodovat se budeme buď podle zkušeností známých, nebo můžeme nahlédnout do internetových stránek firem z blízkého okolí. Vždy se vyplatí navštívit sídlo firmy a nechat si předvést fungování a systém uvažované čistírny odpadních vod v praxi. Solidní firma na veškeré naše otázky bez potíží odpoví.

Máme-li vybraný typ čistírny odpadních vod a firmu, která nám ji prodá a nainstaluje, měli bychom od ní obdržet projektovou dokumentaci pro stavební úřad, abychom bez obtíží získali nutná povolení.

Na stavbu čistírny odpadních vod potřebujeme stavební povolení a také povolení vodohospodářské správyVolíme tedy firmu, která nejen zajišťuje dodávku a montáž, ale i připraví projektovou dokumentaci a projednání na úřadech.


Jak zvolit vhodnou čistírnu odpadních vod     Jak zvolit vhodnou čistírnu odpadních vod


KE STAŽENÍ

Rozdíly v údržbě 1stupňové a 3stupňové čistírny odpadních vod.pdf (473kb)

Pět hledisek pro výběr čistírny odpadních vod

1. Čistírny odpadních vod prodávané na našem trhu musejí splňovat náročné atesty (musejí mít certifikát CE), takže by nemělo hrozit riziko, že bychom narazili na výrobek, který by nefungoval. Jde hlavně o to, aby se konkrétní typ čistírny odpadních vod hodil pro naši potřebu a aby její pozdější obsluha nebyla náročná


2. Počet členů domácnosti je ukazatelem výběru správné velikosti čistírny odpadních vod. Nejmenší čistírny odpadních vod určené pro rodinné domky mají kapacitu pro čtyřčlennou rodinu s tím, že se počítá ještě s jednou až dvěma osobami navíc, aby byla určitá rezerva pro občasné návštěvy nebo nárazově vyšší produkci odpadu v rodině.


3. Ne všechny čistírny odpadních vod se hodí pro použití u objektů s nepravidelným a nárazovým provozem (dovolená, návštěva, horský objekt apod.). Naši nepřítomnost nebo přetížení jsou schopné bez újmy na funkčnosti přečkat např. ty čistírny odpadních vod, které jsou vybavené tzv. předřazenou usazovací nádrží a pevným nosičem biomasy. V době naší nepřítomnosti se trocha směsi z vlastní čistírny přečerpává zpět do předřazené nádrže, a pak se zase vrací, čímž se udržuje čistírna odpadních vod v chodu a bakterie mají zajištěný koloběh živin. Běžné, průtokově fungující čističky odpadních vod, se u objektů s nárazovým zatížením nebo rekreačním objektům nedoporučují.


4. Při porovnávání typu technologie čištění odpadních vod je nutné si předem vyžádat u výrobce provozní řád. V provozním řádě je přesně uvedena potřebná údržba a provádění jednotlivých úkonů ke správnému fungování vlastní čistírny odpadních vod. Vždy je vhodné vybírat řešení s minimální údřžbou.


5. Pozornost věnujeme i vlastnímu systému čištění – složitosti technologie uvnitř čistírny odpadních vod. Vnitřní konstrukce čistírny odpadních vod by měla být vždy co nejjednodušší. Vnitřní prostředí čistírny odpadních vod je velmi toxické z důvodu výskytu nejrůznějších nebezpečných látek. Kontakt s těmito látkami je vždy zakázán a proto případný servis by měl být vždy co nejjednudušší. 

Zajištění stability čištění - nejdůležitější faktor !!!

Čistírny odpadních vod mohou být doplněny ještě např. usazovací nádrží, která je vlastní čisticí nádrži představena a slouží k zachycení odpadní vody před vstupem do čistírny odpadních vod, aby si ji systém mohl nasávat v rovnoměrném množství a zejména se zde usazují látky, které žádná čistírna odpadních vod neumí odstranit (vlasy, písek, plasty, dezinfekční prostředky apod.).


Zajištění stability čištění - nejdůležitější faktor

Automatizace provozu čistírny odpadních vod

Standardně je čistírnu odpadních vod potřeba pravidelně kontrolovat, především kvůli množství nashromážděného kalu. K čistírnám odpadních vod lze dokoupit řídicí jednotku, která vše potřebné ohlídá sama. Někteří výrobci dokonce nabízejí možnost připojení této jednotky k GSM jednotce, která informace o eventuální poruše zašle majiteli na mobil ve formě SMS zprávy.

Ceny podle složitosti systému

Ceny čistíren odpadních vod hodně závisejí na tom, jak složitý mechanismus obsahují a z kolika částí se skládají. Při porovnávání cen věnujeme určitě pozornost tomu, co všechno je v ní zahrnuto. Měla by to být i doprava a instalace čistírny odpadních vod. Pro přesnější odhad celkových nákladů ale připočítáme ještě další nezbytné položky, které již cena čistírny odpadních vod zpravidla nezahrnuje: výkopové práce, přivedení odpadu z domu a elektřiny (na pohon dmychadla).

Pokud uvažujeme o čistírně odpadních vod pro rodinný domek, průtokově fungující model lze pořídit již od 69 tisíc korun. Moderní zařízení s usazovací nádrží na pevné nečistoty se prodávají od 85 tisíc korun.

Jak biologické čistírny odpadních vod fungujíJak biologické čistírny odpadních vod fungují

Většina domácích biologických čistíren odpadních vod funguje na stejném principu: sestava čistírny se skládá z usazovací nádrže a vlastní čistírny odpadních vod, do této sestavy přitéká odpadní voda z naší domácnosti.

V hlavní nádrži sestavy žijí bakterie, které se našimi produkty živí a rozkládají je na látky pro přírodu neškodné. Tyto bakterie potřebují k životu kyslík, proto nezbytnou součástí všech čistíren odpadních vod je tzv. dmychadlo, které směs v čisticí nádrži trvale provzdušňuje.

Produkty bakterií se ukládají ve formě kalu, v tzv. kalojemu. Kal se musí pravidelně odsávat a buď nechat vyvážet, nebo ho lze použít jako hnojivo na zahradě.

Z čistírny odpadních vod vytéká již přečištěná voda, která by měla být bez zápachu, znečištění a k nerozeznání od užitkové vody. Tuto vodu pak můžeme použít třeba k zavlažování zahrady, anebo ji lze svést do blízkého toku, eventuálně nechat někde volně vsakovat do půdy, či naopak rozstřikovat po povrchu. Způsob, jak naložit s přečištěnou vodou, je uveden ve stavebním nebo vodoprávním povolení.

Protože podstatou fungování každé bioaktivní čistírny odpadních vod jsou živé mikroorganismy (bakterie), musíme při nakládání s vodou v domácnosti mít tento aspekt na zřeteli. Standardní množství běžných dezinfekčních prostředků jim neuškodí. Pokud se nechcete omezovat při používání čistících prostředků, čistírna odpadních vod musí být vybavena předřazenou usazovací nádrží, kde tyto dezinfekční prostředky se vypařují a na vlastní čistírnu odpadních vod se již nedostanou.

Nutná obsluha

Na počátku (pakliže si nenecháme směs v čistírně tzv. naočkovat aktivačním kalem z jiné již fungující čistírny odpadních vod) musíme práci nového zařízení pravidelně sledovat, abychom mohli podle rad techniků seřizovat jeho chod. Teprve po měsíci až dvou bývá čistírna odpadních vod plně funkční. Jestliže je vše v pořádku, vystačíme si s pravidelným odsáváním kalů (možno automatizovat) a obměnou některých částí tak, aby zbytečně nedocházelo k jejich poruchám.

Projektová dokumentace, podklady k čistírnám odpadních vod STMH

Čistírna odpadních vod podléhá schválení vodoprávním úřadem. Ke schválení je nutné doložit potřebné doklady a projektovou dokumentaci. Příprava podkladů nebyla jednodušší. Níže Vám nabízíme vše potřebné ke stažení:

×

Získejte jako první na Váš email novinky, akce...

Zkušenosti s moderní čistírnou odpadních vod STMH:Zkušenosti s moderní čistírnou odpadních vod STMH:

Dobry den,
Po dvoch rokoch fungovania mozem konstatovat absolutnu spokojnost s jej fungovanim, na udrzbu je skutocne nenarocna a okrem vycistenia filtra dmychadla a obcasneho restartu ( pokial sme neboli na dome viac ako mesiac), som nemal s prevadzkou ziadne starosti. Ocenujem absolutne bezzapachovu technologiu a skutocne minimalnu spotrebu elektrickej energie. Kedze pred kupou STMH som mal skusenosti s COV ponukanymi na ceskom a slovenskom trhu, mozem teraz po dvoch rokoch povedat,ze vas produkt je skutocne bezkonkurencny vzhladom na efektivitu nakladov prevadzky , rovnako stupen vycistenia odpadovej vody, rozhodne ak budem dopytovany nejakym zaujemcom o COV, doporucim STMH od vasej spolocnosti.
Zelam vela dalsich spokojnych zakaznikov!

Roman Jošt, Bratislava

Zajímavosti

Moderní čistírna pomohla paní Zlatce s odpadními vodami, a ještě získala relaxační zónu

Moderní čistírna pomohla paní Zlatce s odpadními vodami, a ještě získala relaxační zónu

Moderní čistírna pomohla paní Zlatce s odpadními vodami, a ještě získala relaxační zónu Čistírna odpadních vod STMH ušetří starosti i finanční prostředky Paní Zlatka se rozhodla získat více soukromí mimo každodenní shon velkoměsta, a proto si postavili s rodinou vlastní rodinný dům na pozemku s krásnou rozlehlou zahradou v moravskoslezském kraji. Jak to někdy v menších městech...

Čistírna odpadních vod od Hellstein šetří přírodu i rodinnou peněženku

Čistírna odpadních vod od Hellstein šetří přírodu i rodinnou peněženku

Rodinná firma Hellstein z Kopřivnice dodává nejúčinnější ekologickou technologii na čistění odpadních vod pro domácnosti a průmysl už dvacet let. Jedinečný systém oceňují zákazníci u nás i po celém světě. Není divu. Hellstein vyvíjí a vyrábí vlastní zařízení, které nevyžaduje žádnou údržbu. Snižuje tak roční náklady domácností o desítky tisíc korun a přečištěnou vodu lze navíc bez problémů znovu využít. A kdo nevěří, ať se přijede podívat do skladů v Šenově nebo v Kolíně, kde se každý může přesvědčit a nechat si navrhnout čistírnu na míru. Celé to začalo spoluprací s německými firmami, kte...

Hellstein slavil Světový den vody a otevřel dveře veřejnosti

 

Hellstein slavil Světový den vody a otevřel dveře veřejnosti

22. března si celá planeta připomněla Světový den vody. Naše firma Hellstein jako přední výrobce ekologických čistíren pro domácnosti i průmyslové závody nemohla u oslav chybět. Proto jsme otevřeli centrum v Šenově a přivítali návštěvníky ze všech koutů republiky. „Byli jsme moc rádi, že jsme se mohli se všemi osobně pozdravit a popovídat. Velmi příjemně nás překvapil zájem a nadšení o čistící technologie, čemuž odpovídal velký počet promyšlených dotazů, na které jsme byli připraveni,” shrnuje Rostislav Hellstein

Image         Image         Image         Image         Image         Image