Jak zvolit vhodnou čističku odpadních vod

Pro čističku odpadních vod se rozhodujeme nejčastěji ze dvou důvodů: buď nemáme možnost odvést odpad z naší domácnosti do veřejné sítě, anebo o to ani nemáme zájem. Čistička odpadních vod STMH je nejen ekologickým řešením, ale navíc se nám po několika letech provozu zaplatí.

Rozhodovat se budeme buď podle zkušeností známých, nebo můžeme nahlédnout do internetových stránek firem z našeho regionu. Vždy se vyplatí navštívit sídlo firmy a nechat si předvést fungování a systém uvažované čističky odpadních vod v praxi. Solidní firma na veškeré naše otázky bez potíží odpoví.

Máme-li vybraný typ čističky odpadních vod a firmu, která nám ji prodá a nainstaluje, měli bychom od ní obdržet projektovou dokumentaci pro stavební úřad, abychom bez obtíží získali nutné stavební povolení.

Na stavbu čističky odpadních vod potřebujeme stavební povolení a také povolení vodohospodářské správyVolíme tedy firmu, která nejen zajišťuje dodávku a montáž, ale i připraví projektovou dokumentaci a projednání na úřadech.


Image     Image


KE STAŽENÍ

Rozdíly v údržbě 1stupňové a 3stupňové čistírny odpadních vod.pdf (473kb)

Pět hledisek pro výběr čističky odpadních vod

Čističky odpadních vod prodávané na našem trhu musejí splňovat náročné atesty (musejí mít certifikát CE), takže by nemělo hrozit riziko, že bychom narazili na výrobek, který by nefungoval. Jde hlavně o to, aby se konkrétní typ čističky odpadních vod hodil pro naši potřebu a aby její pozdější obsluha nebyla náročná. Jaká hlediska máme při výběru čističky odpadních vod zvážit?


1. Počet členů domácnosti je základním ukazatelem výběru správného typu čističky odpadních vod. Nejmenší čističky odpadních vod určené pro rodinné domky mají kapacitu pro čtyřčlennou rodinu s tím, že se počítá ještě s jednou až dvěma osobami navíc, aby byla určitá rezerva pro občasné návštěvy nebo nárazově vyšší produkci odpadu v rodině.


2. Ne všechny čističky odpadních vod se hodí pro použití u objektů s nepravidelným a nárazovým provozem (dovolená, návštěva, horský objekt apod.). Naši nepřítomnost nebo přetížení jsou schopné bez újmy na funkčnosti přečkat např. ty čističky odpadních vod, které jsou vybavené tzv. předřazenou usazovací nádrží. V době naší nepřítomnosti se trocha směsi z čisticí nádrže přečerpává zpět do usazovací, a pak se zase vrací, čímž se udržuje čistička odpadních vod v chodu a bakterie mají zajištěný koloběh živin. Běžné, průtokově fungující čističky odpadních vod, se u objektů s nárazovým zatížením nebo rekreačním objektům nehodí.


3. Umístění otvoru pro vtok odpadní vody. Některé modely mají tento otvor umístěný tak, že ve výsledku bude třeba jen 10 cm pod povrchem země. V této hloubce ale odpad z domu ve většině případů nevede, protože by v mrazech zamrzal. Obvykle bývá veden až v hloubce okolo půl metru. Firmy pak tento rozdíl řeší nástavci. Rozumní výrobci ale mají už v těle svých čističek odpadních vod otvor buď umístěný v adekvátní hloubce (čili 0,5 m), anebo mají přípravu pro jeho osazení provedenou tak, že se řeší až na místě, podle konkrétní situace, aby nebylo nutné žádný nástavec dokupovat.


4. Při porovnávání cen si všimněme, zda je v dodávce zahrnuto mj. i víko a nástavec čističky. Prodejci je někdy do ceny samotné čističky odpadních vod nezahrnují. Jeho dokoupení zvedne cenu čističky odpadních vod zhruba o 3500 Kč.


5. Pozornost věnujeme i vlastnímu systému čištění – složitosti technologie uvnitř čističky odpadních vod. Samotný princip čištění přivedené odpadní vody je u všech čističek odpadních vod prakticky stejný. Konstrukce čističek odpadních vod se přesto liší. V základním provedení čistička odpadních vod tvoří jen jedna větší nádrž rozdělená do několika komor, do níž z jedné strany přitékají odpadní vody a z druhé strany odtéká již přečištěná voda. Většina čističek odpadních vod má místo, kde se ukládá kal, a každá má někde zabudované dmychadlo vhánějící do nádrže vzduch.

Zajištění stability čištění - nejdůležitější faktor !!!

Čističky odpadních vod mohou být doplněny ještě např. usazovací nádrží, která je vlastní čisticí nádrži představena a slouží k zachycení odpadní vody před vstupem do čističky odpadních vod, aby si ji systém mohl nasávat v rovnoměrném množství a zejména se zde usazují látky, které žádná čistička odpadních vod neumí odstranit (vlasy, písek, plasty, dezinfekční prostředky apod.).


Image

Automatizace provozu čističky odpadních vod

Standardně je čističku odpadních vod potřeba pravidelně kontrolovat, především kvůli množství nashromážděného kalu. K čističkám odpadních vod lze dokoupit řídicí jednotku, která vše potřebné ohlídá sama. Někteří výrobci dokonce nabízejí možnost připojení této jednotky k GSM jednotce, která informace o eventuální poruše zašle majiteli na mobil ve formě SMS zprávy.


Image

Ceny podle složitosti systému

Ceny čističek odpadních vod hodně závisejí na tom, jak složitý mechanismi s obsahují a z kolika částí se skládají. Při porovnávání cen věnujeme určitě pozornost tomu, co všechno je v ní zahrnuto. Měla by to být i doprava a instalace čističky odpadních vod. Pro přesnější odhad celkových nákladů ale připočítáme ještě další nezbytné položky, které již cena čističky odpadních vod zpravidla nezahrnuje: výkopové práce, přivedení odpadu z domu a elektřiny (na pohon dmychadla).

Pokud uvažujeme o čističce odpadních vod pro rodinný domek, průtokově fungující model lze pořídit již od necelých 40 tisíc korun. Moderní zařízení s usazovací nádrží se prodávají od 80 tisíc korun.

Jak biologické čističky odpadních vod fungujíImage

Většina domácích biologických čističek odpadních vod funguje na stejném principu: srdcem je nádrž rozdělená do několika komor, do níž přitéká odpadní voda z naší domácnosti.

V této hlavní nádrži žijí bakterie, které se našimi produkty živí a rozkládají je na látky pro přírodu neškodné. Tyto bakterie potřebují k životu kyslík, proto nezbytnou součástí všech čističek odpadních vod je tzv. dmychadlo, které směs v čisticí nádrži trvale provzdušňuje.

Produkty bakterií se ukládají ve formě kalu, v tzv. kalojemu (pokud jej čistička odpadních vod má). Kal se musí pravidelně odsávat a buď nechat vyvážet, nebo ho lze použít jako hnojivo na zahradě.

Z čističky odpadních vod vytéká již přečištěná voda, která by měla být bez zápachu, znečištění a k nerozeznání od užitkové vody. Tuto vodu pak můžeme použít třeba k zavlažování zahrady, anebo ji lze svést do blízkého toku, eventuálně nechat někde volně vsakovat do půdy, či naopak rozstřikovat po povrchu. Způsob, jak naložit s přečištěnou vodou, je uveden ve stavebním nebo vodoprávním povolení.

Protože podstatou fungování každé bioaktivní čističky odpadních vod jsou živé mikroorganismy (bakterie), musíme při nakládání s vodou v domácnosti mít tento aspekt na zřeteli. Standardní množství běžných dezinfekčních prostředků jim příliš neuškodí. Pokud se nechcete omezovat při používání čistících prostředků, čistička odpadních vod musí být vybavena předřazenou usazovací nádrží, kde tyto dezinfekční prostředky se vypařují a na vlastní čističku odpadních vod se již nedostanou.

Pravidelná obsluha

Na počátku (pakliže si nenecháme směs v čističce tzv. naočkovat z jiné již fungující čističky odpadních vod) musíme práci nového zařízení pravidelně sledovat, abychom mohli podle rad techniků seřizovat jeho chod. Teprve po měsíci až dvou bývá čistička odpadních vod plně funkční. Jestliže je vše v pořádku, vystačíme si s pravidelným odsáváním kalů (možno automatizovat) a obměnou některých částí tak, aby zbytečně nedocházelo k jejich poruchám.

Projektová dokumentace, podklady k čistírnám odpadních vod STMH

Čistírna odpadních vod podléhá schválení vodoprávním úřadem. Ke schválení je nutné doložit potřebné doklady a projektovou dokumentaci. Příprava podkladů nebyla jednodušší. Níže Vám nabízíme vše potřebné ke stažení:

×

Získejte jako první na Váš email novinky, akce...

Zkušenosti s čističkou odpadních vod STMH:Image

Dobry den,
Po dvoch rokoch fungovania mozem konstatovat absolutnu spokojnost s jej fungovanim, na udrzbu je skutocne nenarocna a okrem vycistenia filtra dmychadla a obcasneho restartu ( pokial sme neboli na dome viac ako mesiac), som nemal s prevadzkou ziadne starosti. Ocenujem absolutne bezzapachovu technologiu a skutocne minimalnu spotrebu elektrickej energie. Kedze pred kupou STMH som mal skusenosti s COV ponukanymi na ceskom a slovenskom trhu, mozem teraz po dvoch rokoch povedat,ze vas produkt je skutocne bezkonkurencny vzhladom na efektivitu nakladov prevadzky , rovnako stupen vycistenia odpadovej vody, rozhodne ak budem dopytovany nejakym zaujemcom o COV, doporucim STMH od vasej spolocnosti.
Zelam vela dalsich spokojnych zakaznikov!

Roman Jošt, Bratislava

Image         Image         Image         Image         Image         Image